• Sprzątamy Świat!
          • Sprzątamy Świat!

          • Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”  to przesłanie tegorocznej ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata – Polska 2019, do której jak co roku włączyła się nasza szkoła.

            We wtorek, 24 września 2019 r. uczniowie wszystkich klas razem z wychowawcami udali się  na wyznaczone tereny, aby posprzątać zalegające tam śmieci.  Porządkowane były obszary przyszkolne oraz miejsca na trasie- Stara Pawłówka- Malesowizna, aż do siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu. Odpady były zbierane do odpowiednich worków, które otrzymaliśmy od pracowników SPK w Turtulu. Wspólne sprzątanie śmieci było okazją do edukacji, promowania nieśmiecenia, a także wspólnego działania.

             

        • Wielki sukces naszych sportowców!
          • Wielki sukces naszych sportowców!

          • 18 i 24 września 2019 roku, nasi uczniowie pod opieką Pani Marzeny Niedżwiedzkiej wzięli udział w Jesiennych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce. Jak zwykle nasi niezawodni uczniowie dali z siebie wszystko i zajęli czołowe miejsca. Oto zwycięzcy:

            I miejsce w skoku wzwyż rocznik 2005-2006- Radosław Klimach

            I miejsce w skoku wzwyż rocznik 2007- Michał Korczak

            I miejsce dla Szkoły Podstawowej w Pawłówce w konkurencji 4x100 metrów chłopców, rocznik 2007

            II miejsce w biegu na 100 metrów- Jakub Olszewski

            III miejsce w biegu na 300 metrów- Jakub Olszewski

            II miejsce w biegu na 300 metrów- Adrian Kiempisty

            II miejsce w rzucie oszczepem- Rozalia Chmielewska

            III miejsce w rzucie oszczepem- Wiktoria Budźińska

            Wszystkim zwycięzscom oraz uczniom biorącym udział w zawodach serdecznie gratulujemy!

             

             

          • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

          • W dniu 2 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Tradycyjnie, nowy rok szkolny rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Pawłówce. Po mszy świętej, uczniowie wraz z rodzicami i  nauczycielami  udali się do szkoły.  

            Gospodarz szkoły, Pani Dyrektor Anna Kopko przywitała serdecznie gości, grono pedagogiczne, rodziców, uczniów oraz przedszkolaków.

            Ciepłe słowa pod adresem dyrekcji, uczniów, rodziców oraz nauczycieli popłynęły z ust Przewodniczącego Rady Gminy Pana Piotra Dyczewskiego, który życzył wszystkim satysfakcji z wykonywanej pracy, mnóstwa inspiracji oraz realizacji wszystkich zamierzeń.

            Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie z radością spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i kolegami. Podczas tych krótkich spotkań zapoznali się m. in. z planem zajęć i podzielili wrażeniami z minionych wakacji.

            Życzymy wszystkim owocnego roku szkolnego!

          • WITAJ SZKOŁO!

          • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019 r.

            8.00- msza święta w kościele parafialnym w Pawłówce

            9.00- spotkanie uczniów z nauczycielami, wychowawcami oraz z zaproszonymi gośćmi w szkole

          • Używkom mówimy stanowczo NIE!

          • W dniu 11.06.2019 r. młodzież z klasy VII i VIII wzięła udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez terapeutę Pana Leszka Korzenieckiego. Nasz niezwykły gość podzielił się z naszymi uczniami swoją szeroką wiedzą na temat współczesnych środków psychoaktywnych oraz konsekwencji ich zażywania, szczególnie przez dorastające dzieci i ludzi młodych. Wyraźnie zaznaczył, że narkotyki, zmieniając świadomość człowieka, prowadzą jednocześnie do zachowań ryzykownych, np. konfliktów z prawem, przerywania nauki,  utraty rodziny, pracy. Młodzież oceniając spotkanie, podkreślała, że najbardziej poruszyła ich historia życia Pana Leszka i jego walka o to, aby być "czystym".  Niewątpliwie spotkanie naszych uczniów z Panem Leszkiem Korzenieckim było cenną lekcją przestrogi przed zgubnymi skutkami nałogów.

          • XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK

          • 10 czerwca uczniowie naszej szkoły z klas II-VIII uczetniczyli w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK w Suwałkach. Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami mieli okazję obejrzeć spektakle teatralne zespołów aktorskich z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, czy Słowacji.

            Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyło hasło „Cały świat nie zastąpi Ci domu. Dom zastąpi Ci cały świat” odwołujące się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. 

          • Dzień Dziecka

          • 4 czerwca w naszej szkole odbył się wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów- Dzień Dziecka. Rano Pan Dyrektor ogłosił dzień wolny od nauki i zaprosił dzieci do wspólnego świętowania. Główną atrakcją i niespodzianką było przybycie do szkoły animatora Pana Łukasza, który porwał uczniów do zabawy. Były gry, konkursy, tańce w rytm skocznej muzyki. Uśmiechu i radości na twarzach dzieci nie było końca. Tego dnia odbyły się również konkursy sportowe na boisku szkolnym. Na ochłodę i osłodę uczniowie dostali pyszne lody i słodycze. To był udany dzień, a dzieci z pewnością zapamiętają go na długo.

          • Nasi uczniowie na podium dla zwycięzców! Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS

          • 28 maja 2019 r. odbyły się Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce o puchar Starosty Suwalskiego w Suwałkach. Nasi sportowcy jak zwykle dali z siebie wszystko i przywieźli złote i srebrne medale. Oto zwycięzscy:

            Michał Dyjach- I miejsce w biegu na 200 m

            Adrian Kiempisty- II miejsce w biegu na 200 m

            Radosław Klimach- I miejscw w skoku wzwyż, I miejsce w biegu sztafetowym

            Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

          • Spotkanie z policjantem

          • W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pawłówce uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, pracującym na co dzień na Posterunku Policji w Filipowie, panem Rafałem Domańskim.

            Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusz omówił także sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji w kontaktach z nieznajomymi.

             

          • Dzień Matki

          • 24 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Uczniowie naszej szkoły, wraz z wychowawczynią klasy I Panią Heleną Sienkiewicz zaprosili wszystkie mamy do wspólnego świętowania. Dzieci w tym szczególnym dniu przedstawiły przygotowane montaże słowno – muzyczne, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Przygotowane przez dzieci konkursy i skecze rozbawiły publiczność do łez. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich dzieci. 

            Życzymy naszym drogim Mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.

          • Wycieczka szkolna do Wieliczki, Krakowa i Zakopanego

          • W dniach 14-17 maja uczniowie klas I- VIII oraz rodzice uczestniczyli w kilkudniowej wycieczce szkolnej. Plan wycieczki obejmował trzy miasta: Wieliczkę, Kraków i Zakopane. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce oraz Kraków i Wzgórze Wawelskie, będące siedzibą książąt piastowskich już w X w. Największą ciekawość dzieci i rodziców wzbudziła gotycka katedra z 1364r., w której wnętrzu znajdują się sarkofagi królewskie, krypty, w których pochowani zostali królowie i bohaterowie narodowi, np. Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko. Następnie każdy obowiązkowo wszedł na wieżę i dotknął serca słynnego dzwonu Zygmunta, by zgodnie z legendą spełnić swoje życzenie. Potem udaliśmy się na Rynek, gdzie koncentruje się życie Krakowa. Niepowtarzalną atmosferę tworzą hejnał grany co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego, dorożkarze w melonikach, stukot końskich kopyt. Duże wrażenie zrobił na nas największy na świecie gotycki ołtarz, dzieło Wita Stwosza, znajdujący się w Kościele Mariackim. Na ulicy Franciszkańskiej zobaczyliśmy słynne okno, przed którym zbierały się tłumy, by zobaczyć papieża Jana Pawła II.

            Drugi dzień wycieczki rozpoczął się wyprawą do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pokonaliśmy pieszo długą i krętą drogę nad Morskie Oko, które uważane jest za najpiękniejsze górskie jezioro w Polsce. Trud i zmęczenie podczas wędrówki rekompensowały niesamowite widoki. Po południu zwiedziliśmy Zakopane, a na słynnych Krupówkach każdy mógł zakupić pamiątki na licznych stoiskach oferujących oryginalne, góralskie pamiątki, lub skosztować słynnego oscypka. 

            Trzeciego dnia, udaliśmy się na spacer po Dolinie Kościeliskiej. Przeszliśmy niezwykle pięknym i kamienistym Wąwozem Kraków, a po przejściu około 100 metrów, żelazną drabinką wspięliśmy się na pionową niemal skałę, w której znajduje się wejście do jaskini – Smoczej Jamy. Efektowne formacje skalne i klimat tajemniczości sprawiają, że jest on uważany za najpiękniejszy wąwóz Tatr Zachodnich. W drodze powrotnej z doliny, zakupilismy pyszne oscypki.

            Zmęczeni i pełni pozytywnych wrażeń udaliśmy się w nocną podróż do domu. 

        • Spotkanie edukacyjne z pracownikiem PIP
          • Spotkanie edukacyjne z pracownikiem PIP

          • 26 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym, przeprowadzonym przez pracownika PIP w Suwałkach. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym na wsi. Uczniowie poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas prac polowych, a prezentacja multimedialna przybliżyła uczestnikom spotkania niebezpieczne zdarzenia i sytuacje, które mogą się przytrafić podczas prac w gospodarstwie. W czasie spotkania, prowadząca zachęciła naszych uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, który odbędzie się w maju. Wychowawcy klas otrzymali gry edukacyjne, w celu pogłębienia wiedzy w tym zakresie podczas zajęć wychowawczych.

             

        • Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego w Suwałkach
          • Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego w Suwałkach

          • 10 kwietnia uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Pawłówce mieli możliwość sprawdzenia swoich praktycznych umiejętności jazdy rowerem w Miasteczku Ruchu Drogowego w Suwałkach. Rowerzyści pokazali, że potrafią jeździć zgodnie z przepisami i zasadami ruchu drogowego. Pokonywali skrzyżowania i wykonywali różne manewry, zwracając przy tym uwagę na znaki drogowe. Do zmiany natężenia ruchu służyły sygnalizatory świetlne. Na placu manewrowym, dzieci miały szansę sprawdzenia w praktyce, wiadomości zdobytych na lekcjach. Wyjazd miał nie tylko charakter dydaktyczny, ale również rekreacyjny, ponieważ jazda na rowerze sprawiła uczniom wiele przyjemności. Organizatorem oraz inicjatorem wyjazdu do Miasteczka Ruchu Drogowego w Suwałkach był pan Kazimierz Leończuk.

        • Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych
          • Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pawłówce z klas V-VIII wzięli udział w Wiosennych Zawodach Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie. Jak zwykle nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca i przywieźli mnóstwo medali!

            Oto zwycięzcy: 

            I miejsce- Natalia Makucha w biegu na 1350 metrów

            II miejsce- Oliwia Karwel w biegu na 1350 metrów

            II miejsce- Żaneta Korotko w biegu na 1350 metrów

            II miejsce- Jakub Olszewski w biegu na 750 metrów

            V miejsce- Mateusz Siłkowski w biegu na 1600 metrów

            VI miejsce- Radosław Klimach w biegu na 900 metrów

            VI miejsce- Paulina Dobkowska w biegu na 1350 metrów

            Wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy!!!

        • Spotkanie z Panem Generałem Ryszardem Parafianowiczem
          • Spotkanie z Panem Generałem Ryszardem Parafianowiczem

          • 05.04.2019 r. w murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościć absolwenta Szkoły Podstawowej w Pawłówce, autora książki "Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952" - Generała Brygady, Komendanta- Rektora Akademii Sztuki Wojennej Pana Ryszarda Parafianowicza. Wizyta Pana Generała była niezapomnianą lekcją historii, gdyż tematem przewodnim spotkania było kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto nasi uczniowie wysłuchali wielu ciekawych  wspomnień z lat szkolnych Pana Generała. Nasz gość udzielił uczniom cennych wskazówek, dotyczących zdobycia zawodu wojskowego. 

            Możliwość spotkania z Panem Generałem Ryszardem Parafianowiczem rozszerzyła horyzonty zainteresowań uczniów, była niecodzienną okazją do spotkania niezwykłego człowiaka.

        • Podsumowanie Szkolnego Turnieju Szachowego
          • Podsumowanie Szkolnego Turnieju Szachowego

          • Po szachowych zmaganiach przyszedł czas na podsumowanie jego wyników.

            Ogółem do turnieju przystąpiło 18 uczniów:

            - 8 uczniów z klas I-III,

            - 10 uczniów z klas IV-V.

            Oto zwycięzcy Szkolnego Turnieju Szachowego:

            W grupie klas I-III:
            I miejsce- Miłosz Jabłoński
            II miejsce- Juliusz Jabłoński
            III miejsce- Jakub Brezgieł
            IV miejsce- Aniela Chmielewska


            W grupie klas IV-V:
            I miejsce- Bartosz Racis
            II miejsce- Jakub Barszczewski
            III miejsce- Wiktoria Budzińska
            IV miejsce- Rozalia Chmielewska

            Uczniowie, którzy zajęli najwyższe miejsca, otrzymali nagrody rzeczowe (szachy, warcaby, przybory szkolne i słodycze). Pozostali otrzymali wyróżnienie za udział w konkursie- nagrody niespodzianki oraz słodycze. Nagrody laureatom i uczestnikom Szkolnego Turnieju Szachowego wręczył Pan Rafał Lejmel- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przerośli

            Wszystkie nagrody zostały zakupione z funduszy przyznanych przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przerośli.

             

             

        • Szkolny Turniej Szachowy
          • Szkolny Turniej Szachowy

          • W dniach 25.03-05.04 w Szkole Podstawowej w Pawłówce został zorganizowany turniej szachowy, do którego uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli prowadzących zajęcia dodatkowe- pań Jolanty Jachimowicz oraz Anny Kopko. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem konkursu, sposobem prowadzenia rozgrywek szachowych oraz punktowania rozegranych partii. Uczestnicy turnieju zostali rozdzieleni na II grupy wiekowe:

            - I grupa- klasy I-III,

            - II grupa- klasy IV-V.

            System rozgrywek szachowych odbywał się w II etapach dla każdej grupy wiekowej:

               I etap- eliminacje, które były przeprowadzone na zajęciach dodatkowych przez nauczyciela opiekującego się daną grupą.

               II etap- finał, w którym wzięli udział zawodnicy, którzy otrzymali największa liczbę punktów w eliminacjach.

            W rozgrywkach turniejowych obowiązywał tzw. „system szwajcarski”, w którym za każdą rozegraną partię zawodnicy otrzymywali punkty:

            -za wygraną 2 punkty,

            - za remis 1 punkt,

            - za przegraną -0 punktów.

             

        •  "Nie ma lipy"
          • "Nie ma lipy"

          • 3 kwietna, nasi uczniowie aktywnie włączyli się w akcję "Nie ma lipy". Akcja polega na zasadzeniu miododajnych lip, które w przyszłości będą dobrodziejstwem dla pszczół.

            Korzystając z pięknej, wiosennej pogody, uczniowie, po wcześniejszym wybraniu dogodnego miejsca w szkolnym ogrodzie, posadzili lipy.

             

        • Wiosenne porządki
          • Wiosenne porządki

          •  

            We wtorek 02.04.2019 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w sprzątaniu  terenu wokół szkoły oraz najbliższego otoczenia w ramach obchodów Dnia Ziemi. Głównym zamiarem i celem sprzątania było promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie i uczestnictwo we wspólnych działaniach na rzecz ochrony środowiska. Teren przy szkole, jak i najbliższa okolica przeszły ekologiczną metamorfozę!

            Po wielkej akcji porządkowej w ramach nagrody za wysiłek włożony w upiększenie okolicy, odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.

             

        • Wycieczka zawodoznawcza
          • Wycieczka zawodoznawcza

          • 28 marca 2019 r. z inicjatywy pana dyrektora Tomasza Szymańskiego odbyła się całodniowa wycieczka zawodoznawcza do Suwałk. Celem wycieczki było poznanie cech i funkcji współczesnych zakładów, zapoznanie się ze strukturą organizacyjną firm i ich działalnością na rynku, poznanie sposobów organizacji pracy, zaznajomienie się z nowymi rozwiązaniami organizacyjnymi stosowanymi w nowoczesnych zakładach pracy, zrozumienie znaczenia współdziałania pracodawców i pracowników, przyjrzenie się nowym technologiom w branży.
            Pod opieką wychowawczyń, pań Marzeny Niedźwiedzkiej i Krystyny Sztejter, dziewiętnaścioro uczniów z klas VII-VIII zwiedziło PPHU Laktopol Sp. z o.o. w Suwałkach – firmę produkującą mleko, serwatki i preparaty tłuszczowe w proszku. Uczniowie spotkali się z bardzo serdecznym przyjęciem. Zostali oprowadzeni po firmie i zapoznani z jej działalnością, urządzeniami i asortymentem wyrobów. Jedna z największych i najnowocześniejszych instalacji suszarniczo-wyparnych na świecie zrobiła na uczniach duże wrażenie. Firma znajduje się dziś w czołówce eksporterów nie tylko na rynkach krajów członkowskich UE, ale również Azji, obu Ameryk oraz Afryki. Uczniowie mieli okazję spróbować produkowane proszki, a na zakończenie zwiedzania otrzymali firmowe upominki.

            Uczniowie zobaczyli najważniejsze grupy produktów, takie jak: filtry akwariowe, grzałki, pokrywy oświetleniowe, kompletne zestawy akwariowe oraz napowietrzacze. Uczniom przybliżono wdrażanie innowacji i nowatorskie rozwiązania technologiczne.
            Zwiedzanie zakładu było dużą przyjemnością i przyczyniło się do rozpropagowania wśród uczniów akwarystyki. Mieli oni okazję zapoznać 
            się z procesem produkcji od projektu do gotowego produktu. Mnogość stanowisk pracy uzmysłowiła szerokie możliwości zatrudnienia w tej firmie. Na pamiątkę zwiedzający otrzymali firmowe gadżety reklamowe. Wyjazd zakończył się posiłkiem w McDonaldzie.

             

            Wycieczka była dla uczestników cennym źródłem wiedzy o różnych zawodach, wykonywanych przez pracowników dwóch odwiedzanych zakładów pracy. Dzięki niej mogli uzyskać - bezpośrednio u źródła - przydatne informacje na temat działalności firmy, specyfiki zawodów charakterystycznych dla konkretnych branż czy cech psychofizycznych, niezbędnych do wykonywania zadań na różnych stanowiskach pracy.